HOMOCYSTEIN
HOMOCYSTEIN
Zvýšená hladina HOMOCYSTEINU je vlastně civilizační produkt. Samotný homocystein vzniká v lidském organismu při metabolismu bílkovin. Je to nutná součást koloběhu látek a jejich přeměn a k těmto přeměnám bílkovin včetně homocysteinu je zapotřebí řada pomocníků, zejména vitamínů skupiny B. Vitaminy skupiny B zajišťují řádný koloběh látek a zamezují přebytečnému hromadění nezpracovaného homocysteinu. Teoreticky přijímáme dostatek vitamínů B, ale jejich skutečná kvalita se v posledních letech významně snížila a nestačí na leckdy nadbytečný přísun bílkovin. A ještě k tomu všemu má zhruba 40% evropanů genetický deficit zpracování bílkovin a společně s bídným příjmem a kvalitou vitamínů skupiny B není zajištěna řádná metabolizace homocysteinu. Ten se hromadí v krvi a protože jde o vysoce reaktivní látku, dokáže způsobit celou řadu potíží. Zejména v cévním systému je častou příčinou zánětu cév, včetně tepen a protože cévy jsou všude, mohou všude vznikat vážné potíže.
Snížením hladiny homocysteinu v krvi na přijatelnou úroveň tj. do 9 mmol/l nebo u mladších lépe do 6 mmol/l, zabráníte škodlivému působení homocysteinu a vyhnete se vysoké hladině cholesterolu, zejména škodlivému LDL cholesterolu (otec výzkumu homocysteinu na lidský organismus MUDr. Erben říká, že cholesterolová teorie vzniku kardiovaskulárních onemocnění je objevením účinků homocysteinu opuštěná). Ale také zajistíte normální funkci imunitní odpovědi organismu, snížíte riziko neurodegenerativních onemocnění typu Alzheimerovy choroby, zvýšíte svoji odolnost vůči stresu, depresi, snížíte riziko infarktu, mozkové mrtvice, vysokého krevního tlaku a cukrovky. No prostě-stojí to za to. Náš přípravek HOMOCYSTEIN HELP obsahuje nadlimitní množství všech potřebných regulátorů hladiny homocysteinu, včetně TMG-trimethylglycinu. Zajistí vám snížení hladiny homocystenu cca do jednoho měsíce. Mějte ale prosím na paměti, že metabolické procesy a uzdravování organismu včetně normalizace hladin cholesterolu trvají déle a řádech měsíců.
HOMOCYSTEIN
Zvýšená hladina homocysteinu je rizikový faktor pro:
- + negativní ovlivnění hladiny neurotransmiterů a hormonů
- + komplikace těhotenství a novorozenecké defekty, vývojové poruchy, ADHD, deprese, úzkosti a panické ataky, noční můry a noční děsy
- + urychlení procesu stárnutí
- + snížení výkonnosti imunitního systému
- + kardiovaskulárního onemocnění. Homocystein můžeme považovat za indikátor kardiovaskulárního rizika
- + vznik a vývoj Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či obecně neurodegenerativních onemocnění
- + sníženou hustotu kostní tkáně s rozvojem osteoporozy
- + vysoké riziko adrenálního vyčerpání
- + vztah k dalším onemocněním je v současné době předmětem výzkumů včetně zvýšeného rizika vzniku nádorového onemocnění
Homocystein je aminokyselina, kterou náš organismus dokáže syntetizovat sám a která se v normálním průběhu biochemických reakcí rozloží na další tělu potřebné a důležité a hlavně neškodné látky.
Tělo homocystein syntetizuje z aminokyseliny Methionin, která je jednou z dvaceti základních aminokyselin nutných k tvorbě bílkovin. V těchto procesech je Methionin dárce methylové skupiny. Za normální situace je proces tvorby a odbourání homocysteinu vyvážený, v cyklech s velmi rychlým průběhem. Běžně tělo produkuje homocysteinu jen tolik, kolik je potřeba pro organismus a jeho obvyklé metabolické děje a homocystein v tomto jen malá část opustí buňku, je plně metabolizován a neškodí. Homocystein se účastní celkem asi 13 samostatných řetězových reakcí a cyklů, které tvoří vzájemně provázaný kolotoč asi 60 různých sloučenin. Toto je ovšem ideální stav. Vlivem vnitřních i zevních příčin je tohoto ideálního stavu dosaženo pouze asi u 40% populace. Ostatní tohoto stavu nedosáhnou buď z nutričních příčin, kdy dochází k nedostatku vitaminů skupiny B, částečně z neostatečného příjmu, částečně nedostatečné kvality.
Jinak je to ale v případě kdy:
- náš organismus přijímá více Methioninu (tj. aminokyseliny nutné pro syntézu bílkovin) než dokáže spotřebovat
- metabolické děje jsou narušeny chyběním některých látek zejména vitaminů skupiny B. Poruchy v příjmu vitamínů skupiny B znamenají pro organismus narušení procesů metabolismu homocysteinu a mohou způsobit i významné škody, zejména při dlouhodobé poruše jeho metabolizace.
- přeměna látek je ovlivněna genetickou mutací některých genů, které kódují přeměnu osy methionin-homocystein. Při podezření na genetickou mutaci je dobré nechat si otestovat genetiku MTHFR, či přímo test methylace ve specializované laboratoři.
Ve chvíli, kdy je homocysteinu nadbytek a opustí buňku, ukazuji se jeho negativní vlastnosti-vysoká reaktivita, schopnost vstupovat do nežádoucích chemických reakcí a homocystein může být rozhodujícím faktorem při vzniku celé řady onemocnění. Viz výše.
Vysoká hladina homocysteinu je velmi časté metabolické onemocnění. Poškození cévní stěny porušením ochranné funkce endotelu je nejběžnější mechanismus zvyšující riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nezůstává ale pouze u poškození endotelu, dochází také k růstu buněk hladkých svalů cévní stěny a to vše umožní vznik aterosklerotických plátů v cévě, které snižují její průsvit a zvyšují riziko tvorby trombů a možnost úplného ucpání průsvitu cévy se vznikem cévní mozkové příhody, ischemické choroby srdeční i projevům ischemie (nedokrevnosti) orgánů.